Kolumny były używane w projektowaniu i kształtowaniu obrazu budowli już od tysięcy lat. Od starożytnych Greków i Rzymian, a nawet znacznie wcześniej. Mogą one nadać domowi eleganckiego i luksusowego wyglądu – niezależnie od tego, czy dekorują przód domu, czy też jego ogród. W artykule tym przyjrzymy się tej sztukaterii i omówimy, jak może pomóc stworzyć niestandardowy projekt.

Dlaczego warto korzystać z kolumn?

Jest wiele powodów, aby użyć sztukaterii elewacyjnej w zewnętrznym projektowaniu domu. Po pierwsze – kolumny mogą być świetnym sposobem na wyróżnienie obszarów w ogrodzie. Jeśli masz taras, otoczenie go tą sztukaterią może starannie wyznaczyć jego krawędzie.

Kolejną zaletą jest to, że po prostu wyglądają świetnie i są eleganckie. Dzięki temu są nieco rustykalne i ponadczasowe. Dziś używane są głównie do upiększania domów, a nie jak pierwotnie do wspierania konstrukcji budowlanych. Najwybitniejsi projektanci, którzy chcą uczynić przestrzeń bardziej interesującą, włączają do projektu te elementy sztukaterii elewacyjnej. Mogą być one używane w połączeniu z innymi elementami architektonicznymi, takimi jak: gzymsy, bonie, czy też listwy elewacyjne.

Kolejną korzyścią jest fakt, że stanowią one punkt centralny domu. Jest to również jeden z niewielu elementów, które można ozdobić. Zazwyczaj girlandą, światłami, liśćmi, czy też bluszczem. Nadaje to dodatkowego charakteru i wyjątkowości.

Jaki styl kolumn wybrać?

Istnieje wiele stylów tej sztukaterii elewacyjnej. Chociaż mają one historyczne nazwy, ich terminologia jest stosowana do dziś. Okresy architektoniczne minęły. Jednak z każdego z nich istnieją pewne cechy, które charakteryzują sposób, w jaki wytwarzane są dzisiejsze konstrukcje. Ich historia jest długa i interesująca.

W zależności od stylu domu zastanów się, jaki rodzaj najlepiej się sprawdzi. Jak w przypadku każdej innej sztukaterii, niewłaściwy wybór może być rozproszeniem pięknej architektury. Dlatego elementy te powinny mieć nie tylko odpowiedni kształt, ale również wymiary. Przyjrzyjmy się zatem najpopularniejszym stylom, które zapewniają różnorodność wyglądu. Wiele z nich dostępnych jest w ofercie DekorPlanet.

 

 

  • Styl koryncki – aby uzyskać więcej starożytnego efektu, możesz wybrać ten styl. Konstrukcje te są grube i zaprojektowane tak, aby były bogate w swoim wyglądzie. Mają ozdobną głowicę z rzeźbami przypominającymi kwiaty i liście (https://www.dekorplanet.pl/kolumny/2057-kolumna-n1024-3w-mardom-decor.html). Wiele budynków rządowych i historycznych w Polsce wykorzystuje ten styl architektury. Z racji jego dekoracyjności jest droższy niż pozostałe rodzaje. Jednak jest to niesamowite podkreślenie starożytnego wyglądu.

 

  • Styl jonowy –  to kolejna opcja z niesamowitą historią. Jest nieco smuklejszy i delikatniejszy niż pozostałe rodzaje. Nie jest tak “krzykliwy” jak choćby styl koryncki. Dlatego jest również prostszy w projektowaniu. Spirala na jego szczycie jest jego cechą charakterystyczną (https://www.dekorplanet.pl/kolumny/3654-glowica-kolumny-zew-dci1-nmc.html).

 

Dobry rozwiązaniem jest wybranie stylu podobnego do tego znajdującego się wewnątrz domu. W ten sposób można uzyskać spójny i zintegrowany wygląd całej posiadłości.

Podsumowanie

Sztukateria ta może nadać domowi naprawdę wystawny wygląd i stworzyć punkt centralny. Twój dom dzięki niej może wyglądać jak starożytny grecki dom. Jeśli tylko dokonasz właściwych wyborów.

Kolumny dostępne w ofercie DekorPlanet (https://www.dekorplanet.pl/58-kolumny) można pomalować na dowolny kolor lub pozostawić takimi, jakie są. Dzięki temu możesz wykończyć je według swoich upodobań i zgodnie ze stylem, jaki chcesz osiągnąć.