Montaż szyn karniszowych z aluminium

Jeśli stoisz przed wyzwaniem instalacji szyn karniszowych z aluminum, przeczytaj poniższy artykuł. Zespół Dekorplanet.pl odpowiada w nim na najczęstsze pytania. Przejrzyj poniższe odpowiedzi, aby uzyskać niezbędne informacje. Dowiesz się między innymi, jak przeprowadzić szybki i skuteczny montaż szyny sufitowej, ile od okna ją powiesić oraz jakich pomiarów dokonać. Jeśli kiedykolwiek wcześniej zmagałeś się ze skomplikowaną instalacją karniszy, z pewnością docenisz ten system. Przekonaj się, jakie to proste.

Jak zaplanować montaż szyn karniszowych z aluminium?

Zaplanuj instalację już przed ich zakupem. Zacznij od wykonania dokładnych pomiarów okna. Pierwszym z nich jest szerokości jego wnęki. Zmierz ją i zanotuj. Dolicz do niej dodatkowe centymetry z dwóch stron okna. Będzie to obszar przeznaczony dla zasłon po ich całkowitym rozsunięciu. Poniższa tabela przedstawia, ile centymetrów zalecamy doliczyć w zależności od szerokości wnęki. Dzięki temu będziesz mógł całkowicie odsłonić okno.

Szerokość wnęki (w cm) Centymetry, które zalecamy dodać z każdej strony okna
100 15
180 20
240 25
360 35
480 45
600  52

Szerokość wnęki plus dodatkowe centymetry dostarczą Ci informacji, jaką długość karnisza będziesz potrzebował. Przed zakupem rozważ również, jaki kolor będzie odpowiedni do Twojego wnętrza. W ofercie Dekorplanet są one dostępne w trzech kolorach — czarny, biały oraz szary.

Co więcej, karnisze te można przymocować do ściany lub sufitu. Wybrać musisz również, czy chcesz model pojedynczy, czy też podwójny. Ten pierwszy daje możliwość zawieszenia jednego rodzaju osłony okiennej. Z kolei drugi pozwala na korzystanie z dwóch warstw osłon.

Pojedyncza szyna sufitowa ile od ściany?

Jeśli masz już szerokość to czas, aby określić odległość szyny sufitowej od ściany. Zwykle montaż szyny sufitowej i odległość od okna zależy od wybranego rodzaju karniszy. Zazwyczaj modele pojedyncze umieszczane są około 6-8 centymetrów od ściany. W Dekorplanet uchwyty do modeli pojedynczych instalowanych na ścianie mają długość 7,5 oraz 10 centymetrów. Krótszy uchwyt pozwala zawiesić zasłony bliżej ściany. To dobre rozwiązanie, jeśli nie chcesz, aby światło wpadało do wnętrza z boków. Wybór szyny sufitowej i odległości od ściany zależy do Ciebie. Zastanów się, która opcja będzie bardziej pasowała do Twoich potrzeb.

Oczywiście są to zalecenia. Nic nie stoi na przeszkodzie, by karnisze zainstalować tuż przy samej ścianie. Należy jednak wtedy wziąć pod uwagę wystające elementy typu grzejnik czy też parapety. Firany nie powinny się o nie opierać.

Podwójne szyny sufitowejaka odległość od ściany?

Przy karniszach podwójnych najlepiej, aby odległość od ściany wynosiła 15-18 centymetrów. W przypadku montażu ściennego, uchwyty z oferty Dekorplanet do tych modeli mają długość 15 centymetrów. Mogą one pomieścić dwie równoległe prowadnice. Dzięki temu możesz zawiesić dwie warstwy zasłon.

Co jest potrzebne do montażu szyn karniszowych?

Kiedy będziesz już pewny, że masz dokładne pomiary, możesz zakupić potrzebne Ci do instalacji rzeczy. Będziesz potrzebował:

 • poziomicy,
 • wiertarki,
 • taśmy mierniczej (lub poziomicy laserowej),
 • ołówka,
 • uchwytów/wsporników (do wersji podwójnej lub pojedynczej),
 • kołków,
 • szyny podwójnej lub pojedynczej
 • śrubokręta lub wkrętarki.

Co otrzymasz w zestawie?

Kupując szyny aluminiowe w ofercie Dekorplanet, w zestawie otrzymasz:

 • uchwyty,
 • zaślepki uchwytów,
 • zaślepki szyn,
 • agrafki (można w tej samej cenie zastąpić je żabkami),
 • kołki z wkrętami.

Jak przeprowadzić montaż szyny na suficie lub ścianie?

Instalacja nie jest skomplikowana. Może być szybko wykonana przez większość majsterkowiczów samodzielnie. Na początku określ, gdzie uchwyty/wsporniki zostaną umieszczone i zaznacz te miejsca ołówkiem. Dziś coraz częściej zamiast użycia standardowej taśmy mierniczej stosuje się poziomice laserowe. Przede wszystkim ze względu na dokładność i łatwość użytkowania. To jedna z najdokładniejszych i jednocześnie najłatwiejszych metod. Jednak zawsze dla pewności najlepiej dwa razy sprawdzić swoje pomiary. Standardowo dla jednej prowadnicy o długości 140 centymetrów potrzebne są dwa elementy mocujące. Jednak w przypadku zawieszania bardzo ciężkich zasłon wskazane jest, aby użyć ich więcej. Dzięki temu uzyskasz bezpieczne i stabilne mocowanie.

Następnie w wyznaczonych obszarach wywierć otwory i zamocuj uchwyt/wspornik. Ostatnim etapem montażu jest wciśnięcie prowadnic w uchwyty/wsporniki. Jest to szybkie i łatwe dzięki systemowi Smart Click. Na koniec za pomocą poziomicy możesz sprawdzić, czy prowadnica jest prosto zamontowana.

Istotne jest oczywiście, aby prowadnice wyglądały w Twojej przestrzeni atrakcyjnie. Dlatego zalecamy stosowanie ich z maskownicami. Dekorplanet również oferuje je w sprzedaży.

Masz szerokie lub niestandardowe okno? Mamy dla Ciebie rozwiązanie

Aluminiowe prowadnice są elastyczne. Możesz zamontować je nawet w najtrudniejszych miejscach, czy też nad niestandardowymi oknami. Można je wyginać. Co świetnie sprawdza się w oknach wykuszowych. Ponadto, jeśli okaże się, że prowadnica jest zbyt długa, możesz ją przyciąć na żądaną długość przy użyciu ręcznej piły do metalu.

Dekorplanet sprzedaje również elementy łączące prowadnice. Pozwalają one na ich łatwe połączenie, aby je przedłużyć. Co idealnie nadaje się do dostosowania do specyficznych wymagań Twojej przestrzeni. Aby uzyskać więcej informacji skontaktuj się z zespołem Dekorplanet.