Jak nauczyć się odpoczywać?

Każdy z Nas wie, że trzeba odpoczywać. Oczywiście relaks poprawia nasze samopoczucie, regeneruje zarówno ciało jak i umysł, a co tam idzie korzystnie wpływa na nasze funkcjonowanie. My to wszystko wiemy, ale często słyszymy od przyjaciół, znajomych czy członków rodziny- ja nie potrafię odpoczywać! No tak, ale większość z nas nie zna na przykład języka arabskiego, nie umie przyrządzić kruchutkiej ośmiornicy czy nie pojmuje algorytmów kostki Rubika. Na szczęście jeżeli czegoś nie umiemy, to zawsze możemy się tego nauczyć. Pytanie tylko czy chcemy?

Na początek warto sobie zadać pytanie- dlaczego wciąż muszę coś robić?, co daje mi ta ciągła efektywność?, co sprawia że chce jeszcze więcej i jeszcze szybciej? Tak naprawdę, poprzez takie aktywne działanie najczęściej chcemy sobie coś udowodnić i zaspokoić potrzeby przenikające naszą podświadomość. Najprościej mówiąc, gdzieś, kiedyś ,ktoś nauczył Nas ( wmówił), że tylko działając jesteśmy coś warci, że tylko dzięki swojej ciężkiej pracy zasługujemy na chwile wytchnienia. Tak, tak zasługujemy! Odzywa się w tym momencie nasze niskie samopoczucie. Niestety w takich utartych schematach często tkwimy przez całe życie, nie rozumiejąc że swoje potrzeby możemy zaspokajać w zupełnie inny sposób, jednocześnie przy tym odpoczywając.

relaks, jak się relaksować, sposoby relaksu

Jak zatem nauczyć się odpoczywać?

Wpisuj odpoczynek w swoje plany, zarówno te codzienne, tygodniowe, miesięczne jak i roczne. Czasem wystarczy 10- 15 minut dziennie relaksu, aby przywrócić swoje ciało i umysł do świetnej formy. Ważne jest, aby ten czas był tylko dla Ciebie, niezaburzony żadnymi czynnikami zewnętrznymi typu telefon od teściowej, głodny pies czy marudzący członek rodziny. Pamiętaj! Zdrowy egoizm, nie jest absolutnie niczym złym, wręcz przeciwnie powoduje, że otaczający nas ludzie dostosowują się do naszych zasad, a co za tym idzie nabierają szacunku.

Następnym krokiem do nauki efektywnego odpoczynku jest znalezienie sobie takiego zajęcia, które sprawi, że poczujemy się w przyjemny sposób zrelaksowani. Jak wiadomo każdy z nas jest inny, tak więc jednego zrelaksuje gotowanie, innego sprzątanie a jeszcze kogoś  wyciskanie sztangi na siłowni.

Gdzie szukać ukojenia?

  1. Natura. Pośpiech w życiu codziennym idzie w parze z miejskim środowiskiem. Urbanizacja to jedna z najbardziej rozwijających się w obecnej chwili miejskich procesów, które nas przytłaczają. W ostatnim czasie następuje silny powrót idei Slow Life, a co za tym idzie pragnienie obcowania z naturą. Już dawno udowodniono, ze zieleń ma pozytywny wpływ na naszą kondycje fizyczną. Nie chodzi tu tylko o kojące działanie koloru zielonego, ale również o kontakt z żywą i piękna tkanką roślinną. Tak więc postaraj się jak najczęściej spacerować po lesie czy parku, bo jest to cudowny sposób na wchłonięcie pozytywnej energii i zresetowaniu wszystkiego tego co nam nie służy.
  2. Muzyka towarzyszy Nam każdego dnia, wpływając na nasze emocje. Dana piosenka ma moc przywoływania miłych wspomnień lub sprawić że zyskamy energię i motywację do treningu. Kiedy masz wyjątkowo stresujący dzień, połóż się na łóżku, zamknij oczy i posłuchaj muzyki relaksacyjnej. To naprawdę działa. Dzieje się tak, ponieważ w trakcie słuchania muzyki relaksacyjnej nasze tętno spada, obniża się ciśnienie krwi oraz poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu. Nasz oddech staje się wolniejszy i miarowy. Już niecałe 10 min relaksu pozwoli Ci poczuć się bardziej wypoczętym zarówno pod względem psychicznym jak i fizycznym.
  3. Wciąż tylko słyszymy medytuj, odpowiednio oddychaj, wyginaj ciało śmiało prawda? tak naprawdę popularyzacja jogi w Polsce przybiera wciąż na sile. Powstaje coraz więcej szkół jogi ( również dla dzieci), organizowane są warsztaty wyjazdowe, gdzie na tle sielskich pejzaży coraz liczniejsza grupa joginów ulecza swoja duszę i ciało. Wpływ jogi na nasz organizm jest wprost niesamowity. Przede wszystkim podnosi wydolność organizmu, reguluje ciśnienie, poprawia ciśnienie, wzmacnia odporność i przede wszystkim redukuje stres. Asany wyciszają system nerwowy, czego efektem jest zwiększona stabilność emocjonalna, psychiczna równowaga oraz większy dystans do otoczenia i wydarzeń. Dzięki technikom oddechowym wykonywanym podczas ćwiczeń, ciało uczy się reakcji relaksacyjnych- czyli uwalnia się od napięć. W Internecie znajdziecie wiele ciekawych i prostych wskazówek, które pozwolą rozpocząć fascynującą drogę ku uduchowieniu i uzdrowieniu. Wystarczy 10-20 minut, 2-3 razy w tygodniu, aby poczuć dobroczynne działanie jogi.
  4. Udany sex daje Nam poczucie błogości, relaksu, spełnienia, za który odpowiada jedyna w swoim rodzaju mieszanka hormonów, które wydzielają się podczas jego uprawiania. Wielcy naukowcy tego świata udowodnili, ze osoby które maja więcej fizycznych zbliżeń- począwszy od trzymania się za rękę, a skończywszy na uprawianiu sexu, mają zdecydowanie niższy poziom kortyzolu w ślinie. Czytaj-czują się mniej zestresowani. Ciekawostką jest również fakt, że sex poprawia jakość snu, pomaga złagodzić ból, a nawet zwiększa naszą inteligencje.

Po udanym sexie spada poziom lęku, wzrasta poczucie własnej wartości, oraz podnosi się stopień dobrostanu i spokoju. Dzieje się tak przede wszystkim na wskutek oddziaływania feromonów, czyli zapachu naszego partnera. Oczywiście nie zawsze, po ciężkim dniu pracy mamy siłę i ochotę na odwzorowywanie Kamasutry, wystarczy wtedy po prostu przytulic się do partnera(ki), pogłaskać, czy też  wykonać delikatny masaż.

 

W zdrowym ciele, zdrowy duch

Najważniejsze w naszym życiu powinno być dbanie o trzy podstawowe nawyki. Nawet jeżeli znajdziesz hiper super, trendy , metodę odpoczynku, a te właśnie obszary nie zostaną zaspokojone, to Twój odpoczynek nigdy nie będzie afektywny.

Są to następujące nawyki :

– Odpowiednia ilość snu. Zdaniem lekarzy i naukowców, idealnie byłoby gdybyśmy spali 7-8 godzin dziennie.

– Aktywność fizyczna- i nie tylko ta uprawiana na siłowni, ale również towarzysząca nam przy codziennych czynnościach.

-odpowiednio zbilansowana dieta- Zmiana nawyków żywieniowych ma ogromny wpływ na funkcjonowanie naszego organizmu. Nasze ciało zdrowieje, a umysł uspokaja się.