Bardzo dużo artykułów poświęconych jest listwom przypodłogowym i przysufitowym. Są one nieodzownym elementem wykończeniowym wnętrza, niezwykle praktycznym i efektownym. Dzisiaj, coraz częściej kierujemy swoją uwagę również, ku listwom ściennym dekoracyjnym. Jest to dość nowy trend, który na pewno znajdzie swoich miłośników. Dzięki swej fantazyjności, jesteśmy w stanie stworzyć lub podkreślić, każdy wymarzony styl aranżacyjny. Tak naprawdę listwy ścienne możemy zastosować w każdym pomieszczeniu. Są one zmywalne, elastyczne , wytrzymałe na uszkodzenia, oraz na czynniki UV. Odnajdą swoje zastosowanie, nie tylko w salonach, ale również w sypialniach, kuchniach czy łazienkach. Bardzo często możemy spotkać je w stylowych kawiarniach, hotelach czy gabinetach. Ta niebanalna dekoracja ściany jest w stanie odmienić dowolne pomieszczenie i nadać mu wyjątkowy i niepowtarzalny charakter.

listwy ścienne, sztukateria, dekorplanet listwy ścienne, sztukateria, dekorplanet

Kreatywność na pierwszym miejscu

Coraz większą popularność zdobywa nowy styl aranżacyjny, który przyszedł do nas z Ameryki. Mowa tu o stylu Hamptons –inaczej nadmorski luksus. Najbardziej typowe dla stylu Hamptons, jest swobodne połączenie różnych konwencji aranżacyjnych, z przewagą art deco, stylem nowojorskim oraz rustykalnym. Krótko mówiąc ma być luksusowo, ale lekko i przytulnie. Listwy ścienne w połączeniu z przypodłogowymi i sufitowymi, doskonale pomogą stworzyć ten wyjątkowy styl. Dominuje tu lekkość, jasność i prostota formy -takie właśnie listwy powinniśmy wybierać.

We wnętrzach skandynawskich dominuje przede wszystkim biel i prostota. Uzyskamy je, poprzez zastosowanie gładkich listew wykończeniowych. W połączeniu z szarością, czernią czy naturalnym dębem, tworzą wyjątkowe wnętrze o spokojnym i harmonijnym charakterze.

Inaczej sprawa wygląda gdy chcemy uzyskać styl glamour. Królują tu bogate formy i intensywne kolory. Jest to niemalże styl teatralny, z kolumnami mocno ozdobnymi gzymsami i listwami sztukateryjnymi. Stylowe dekory architektoniczne są w stanie same w sobie stworzyć tą oryginalną stylistykę. Pamiętajcie zatem- blask, przepych i elegancja- to wyznaczniki stylu glamour.

Styl pałacowy to mnogość dekorów, od podłogi aż po sufit. Wyobrażając sobie ten styl, widzę przed oczyma, bogato zdobione tapety, ujęte od dołu w ramy z paneli ściennych, zakończone ozdobnymi gzymsami pod sufitem.

Myślę że Polacy nadal, najchętniej sięgają po aranżacje nowoczesne i loftowe. Style te stawiają na jedną bardzo ważną zasadę „ mniej, znaczy więcej”. Na drugi plan schodzą meble i dekoracje, a najważniejszą rolę odgrywa tu oświetlenie i niefantazyjne elementy wykończeniowe. Wraz z jasnymi, chłodnymi  kolorami ścian, proste i gładkie listwy dekoracyjne, stworzą eleganckie i nieskazitelne wnętrza. Bardzo częstym zabiegiem stosowanym w tym stylu , jest subtelne podkreślenie listwy taśmą led.

Dla każdego, coś dobrego…

Nie jest prawdą, że listwa ścienna znajduje swoje zastosowanie tylko i wyłącznie na dużych powierzchniach. Mamy do wyboru tak dużą ilość różnego rodzaju dekorów ściennych, że spokojnie przy odpowiednim doborze gabarytów, nie musimy obawiać się efektu przytłoczenia.

Listwa ścienna może mieć wiele fajnych zastosowań w naszych wnętrzach. Może na przykład odciąć kolor ściany, w połowie jej długości, lub wysokości, tworząc wizualnie zupełnie odrębną część ściany. Tworzy to naprawdę fajny i oryginalny design.  Listwa ścienna może służyć również jako odrębna i samodzielna dekoracja. Możemy pomalować ją na dokładnie taki sam kolor, jak ścianę, albo wręcz przeciwnie, użyć kontrastu kolorystycznego, efekt elegancji i stylu mamy murowany. Ciekawym rozwiązaniem może okazać się stworzenie obramowania z listew wokół lustra, obrazu czy innej dekoracji ściennej. Listwy dekoracyjne, nadają wnętrzu charakteru i nietuzinkowości. Podkreślają to co chcemy wyeksponować, dodają uroku i dostojności. Na pewno wnętrze ozdobione tego rodzaju sztukaterią wzbudzi zachwyt i pożądanie wszystkich sąsiadów i znajomych. Tu tylko wyobraźnia Cię ogranicza.

Do dzieła!