Listwy przysufitowe to jeden z elementów wykończenia, który może wydawać się opcjonalny. W pewnym sensie tak w rzeczywistości jest dla wielu osób. Jednak dla pozostałych to absolutnie konieczny “must have”. Listwa przysufitowa jest jak przysłowiowa wisienka na torcie.

Dlaczego warto wybrać listwy przysufitowe?

Listwa przypodłogowa dopracowuje pożądany efekt wnętrza. Kiedy zobaczyłbyś swoje wnętrze z tą listwą, możesz zastanawiać się, jak mogłeś pominąć tak ciekawy element. Listwy przysufitowe sprawiają ogromną różnicę we wnętrzu. Szczególnie jeśli dom jest prosty lub architektonicznie nieciekawy. To łatwy sposób na dodanie duszy, charakteru i podkreślenie określonych obszarów w całym domu. Listwa przysufitowa sprawi, że przestrzeń wygląda 100 razy bardziej niestandardowo i na droższą, niż jest w rzeczywistości. Wiele osób może się teraz zastanawiać, czy listwy przysufitowe mają w takim razie jakieś wady i dlaczego nie widzimy ich w każdym domu?

Listwa przysufitowa nie jest tak wspaniała, gdy jest nieodpowiednio dobrana.  Celem listew nie jest strukturalne wsparcie domu. Jeśli zdemontujesz obudowę drzwi, listwy przysufitowe i przypodłogowe czy też inne wykończenia, dom się nie rozpadnie. Dlatego też dla wielu osób nie ma sensu ich instalacja. Jednak ciekawe wykończenie sprawia, że przestrzeń jest zrównoważona, sprawia wrażenie mocnej i dobrze skonstruowanej – nie wspominając o jej pięknie.

Na rynku dostępnych jest wiele różnorodnych rozmiarów i profili listew przysufitowych. Początkowo może okazać się trudne, określenie, co będzie odpowiednie dla Twojej przestrzeni. Cena będzie się również różniła w zależności od różnych opcji. Dlatego też u wielu osób budżet może narzucać pewne decyzje. W poniższym artykule omówiliśmy możliwe opcje do wyboru!

 

Wybór odpowiedniego rozmiaru listwy przysufitowej

Wysokość pokoju jest czynnikiem decydującym o wielkości listwy przysufitowej, którą należy wybrać. Jeśli wybierzesz zbyt małą listwę, pokój ją obezwładni. Jeśli z kolei będzie zbyt duża, okaże się nieproporcjonalna i nieestetycznie wyglądająca. Dla każdego pokoju potrzeby jest inny rozmiar listwy, wystarczy odnaleźć ten, który będzie najlepszy dla Twojego wnętrza.

Aby określić wymiary listwy przysufitowej, powinieneś znać wysokość pokoju. W przypadku standardowych wymiarów zalecamy listwę o wysokości 3-6 centymetrów. W tym zakresie wysokości, na rynku masz mnóstwo opcji do wyboru. Jeśli wysokość pomieszczenia jest większa niż standardowa, możesz przejść do wysokości 6-8 centymetrów. W przypadku bardzo wysokich pomieszczeń zalecamy tworzenie wykończenia przy użyciu kilku elementów lub nawet rodzajów wykończenia. Tak dobrany wygląd zapewni ciekawy efekt, który będzie odpowiedni dla przestronnych pomieszczeń.

Choć są to rozmiary zalecane przez nas, w projektowaniu wnętrz nie ma twardych zasad. Możesz wybrać wysokość, którą uważasz za osobiście interesującą dla Twojej przestrzeni. Powyżej podaliśmy standardy branżowe i przedstawiliśmy je, aby pomóc zrozumieć Ci, co może być odpowiednie dla Twojej przestrzeni.

 

Wybór właściwego profilu

Oferujemy kilka opcji listew przysufitowych. Są proste, ale i eleganckie, sprawdzają się w większości wnętrz. Poniżej przedstawiamy kilka najczęściej wybieranych przez naszych Klientów opcji:

 

  • LGG-36 CREATIVA LISTWA PRZYSUFITOWA GŁADKA
  • LISTWA PRZYSUFITOWA LGG-07 CREATIVA GŁADKA
  • LGG-33 CREATIVA LISTWA PRZYSUFITOWA GŁADKA

 

Są to przykłady listew, z których większość Klientów jest najbardziej zadowolona. Jeśli jednak szukasz czegoś wyjątkowego, możesz przejrzeć pozostałe listwy dostępne w naszej ofercie. Jednak prosta, skromnie zaprojektowana listwa jest dla większości współczesnych wnętrz znacznie lepsza od tych zbyt dużych i dekoracyjnych.

Listwy przysufitowe, listwy ścienne i listwy przypodłogowe Mardom Decor, dekorplanet

Wybór właściwego materiału

Na rynku dostępne są 4 główne materiały tworzące listwy przysufitowe. Jednak najbardziej popularne są tworzywa sztuczne. Należy do nich polistyren. Jest on jednym z tańszych materiałów, odpornych na gnicie i owady niż na przykład drewno. Ten rodzaj materiału najczęściej nie wymaga do zainstalowania elektronarzędzi.

Listwa przysufitowa jest często traktowana jako element jedynie dekoracyjny. Jednak w rzeczywistości odgrywa ważną rolę architektoniczną w wystroju wnętrza. Wykończenie to pomaga stworzyć przyjemną dla oka przestrzeń. Postępując zgodnie z powyższymi wskazówkami, sprawisz, że przestrzeń, którą udekorujesz, będzie wyjątkowa.