Jesteś miłośnikiem proekologicznych rozwiązań, a stan środowiska naturalnego ma dla Ciebie ogromne znaczenie. Dobrze trafiłeś! Dzisiaj postanowiliśmy poruszyć temat przyjaznych naturze instalacji oświetleniowych. Czy takie w ogóle istnieją? Jeśli tak – na czym polega ich wyjątkowość? Razem z fachowcami z portalu www.dekorplanet.pl stworzyliśmy listę lamp, zasługujących na miano „ekologicznych”!

Jesteś miłośnikiem proekologicznych rozwiązań, a stan środowiska naturalnego ma dla Ciebie ogromne znaczenie. Dobrze trafiłeś! Dzisiaj postanowiliśmy poruszyć temat przyjaznych naturze instalacji oświetleniowych. Czy takie w ogóle istnieją? Jeśli tak – na czym polega ich wyjątkowość? Razem z fachowcami z portalu www.dekorplanet.pl stworzyliśmy listę lamp, zasługujących na miano „ekologicznych”!

Drewniane lampy stojące – ekologiczna konstrukcja

Finja-Floor-oak-6-m, dębowa lampa, lampa stojąca finja, finja britop, dekorplanetLampy stojące kojarzą się większości z nas z dwoma wariantami – nowoczesna, chłodna konstrukcja na metalowym stelażu lub tradycyjny model na masywnej podstawce z lakierowanego drewna. Doskonałą alternatywą dla takich egzemplarzy jest smukła lampa stojąca stworzona przez projektantów z polskiej firmy BriTop. Ma ona aż trzy nogi, jednak odpowiednia budowa gwarantuje doskonałą lekkość i delikatność lampy. Prosty, jednolity abażur podkreśla minimalizm tego modelu.  Co najważniejsze – zarówno drewniana podstawa, jak i materiał z ekologicznej tkaniny są w pełni przyjazne środowisku i biodegradowalne. Dość istotny jest również fakt, iż zarówno drewniany stelaż, jak i materiałowy abażur występują w naprawdę wielu wariantach kolorystycznych. Mamy zatem możliwość wybrania modelu, który naprawdę dobrze pasuje do naszych wnętrz.

 

Wisząca lampa z drewna – abażur, jakiego jeszcze nie widziałeś

Swoją ekologiczną alternatywę posiadają również lampy wiszące. Pierwszą możliwością są modele, w których materiałowy abażur zastąpiono… drewnianym. Cienkie lecz szerokie drewniane listwy doskonale imitują pasy tkaniny. Wbrew obawom nie przysłaniają one światła – odpowiednie ułożenie listew gwarantuje jego przepuszczalność, a intensywność zależy od wybranego modelu. Część lamp, w których listwy przepuszczają nieco więcej światła, posiada dodatkową osłonę żarówki w postaci pasa materiału. Pionierem takich rozwiązań jest nasza rodzima firma SPOT Light z południa Polski. Abażury autorstwa projektantów SPOT Light to zawsze harmonijne i wizjonerskie projekty, które doskonale współgrają ze współczesnymi trendami.

 

Drewniana lampa – geometryczne wariacje na temat abażura

Rune-Floor-black-3, rune britop, lampa drewniana, dekorplanet,

Ta sama firma oferuje również lampy wiszące w nieco innym wydaniu – rolę abażura pełni w nich geometryczny kształt, powstały z kilku zbitych ze sobą, drewnianych listew. Są one stosunkowo grube i długie, a przyjmują kształt stożka lub ostrosłupa. Takie modele oferują trzy rozwiązania dotyczące żarówki – może być ona zabudowana szklanym kloszem w kształcie kuli, pozostawiona nieosłonięta lub zamieniona na modną i estetyczną żarówkę wolframową o nieco ciemniejszym szkle i żółtym świetle. Ten producent również stosuje rozmaite kolory, dając klientom możliwość ścisłego dopasowania abażura do wystroju danego pomieszczenia.

Lampa ze szkła i drewna – wyraźne światło i ciekawy kształt

Trzecia propozycja firmy SPOT Light na lampę wiszącą to model, w którym główną rolę gra szkło – przezroczysty klosz o lekko spłaszczonej dolnej części zawieszony jest na sznurze (tu również istnieje kilka wariantów kolorystycznych), zaś wszelkie widoczne elementy są wykonane z drewna. To egzemplarz dobry dla osób, które lubią wypełniać wnętrza swoich domów i mieszkań jasnym, wyrazistym światłem.

Lampka nocna z drewna – wybór abażura należy do Ciebie

Mała lampa stojąca to przedmiot, który pozwoli nam zatonąć w lekturze lub delikatnie oświetlić dane pomieszczenie, bez konieczności zapalania górnego oświetlenia. Jeśli swój dom urządzamy zgodnie z ideą proekologiczną – i je warto zastąpić drewnianymi egzemplarzami. Tutaj z pomocą ponownie przychodzi producent SPOT Light. Jeśli spodobała Wam się ich propozycja lampy stojącej, możecie nabyć jej nieco mniejszą wersję i postawić ją na stoliku lub przy łóżku. Taka kompozycja sprawdzi się szczególnie intrygująca, jeśli w kilku pomieszczeniach połączycie mniejsze i większe egzemplarze tego samego modelu. To jednak nie koniec. Niezwykle efektownie wypadają lampki, w których drewno stanowi podstawę – przyjmuje ono postać owalnego pnia lub kwadratowej bryły, zaś o posiadaniu abażura możemy zadecydować sami. Wolisz przytłumione, delikatne światło? Świetnie – wybierz model z kloszem z subtelnej tkaniny. Lubisz lampę świecącą mocno i wyraźnie? Specjalnie z myślą o Tobie powstały egzemplarze bez abażura – na drewnianej podstawie usytuowana jest albo tradycyjna świetlówka, albo żarówką wolframowa.

Zastosowanie drewna podczas projektowania lamp otworzyło przed architektami wnętrz wiele nowych możliwości i odświeżyło dotychczasowe aranżacje. Niezwykle modne i estetyczne, a przy tym przyjazne środowisku modele doskonała i perfekcyjnie funkcjonalna ozdoba każdego domu lub mieszkania.