Jak dobrać sztukaterię elewacyjną?

Wszyscy chcemy spektakularnego domu, który wyróżnia się spośród reszty. Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, co sprawia, że dom jest atrakcyjny wizualnie? Jest bardziej niż prawdopodobne, że te oszałamiające domy zastosowały się do kilku kluczowych zasad projektowania sztukaterii zewnętrznej. Próba wyboru między ogromnymi możliwościami sztukaterii elewacyjnej może okazać się trudna. Piszemy o tym, co warto wiedzieć, określając, jaki rodzaj sztukaterii zewnętrznej wybrać do swojego projektu domu.

Zewnętrzny urok domu to coś więcej niż kolor

Jedną z głównych cech sztukaterii zewnętrznej jest jej wszechstronność. Sztukateria elewacyjna może przybierać dowolny kolor, jak i kształt – od płaskich, po zakrzywione profile. Dzięki szerokiemu wyborowi, możesz całkowicie dostosować je do wyglądu swojego domu. Możesz nadać domowi styl śródziemnomorski, czy też bardziej nowoczesny. Bez względu na to, jaki rodzaj sztukaterii elewacyjnej wybierzesz, Twój dom dzięki tym elementom stanie się o wiele piękniejszy.

sztukateria elewacyjna producent

Podstawowe zasady projektowania sztukaterii zewnętrznej, które pomogą uczynić Twój dom oszałamiającym

Wielu właścicieli domów popełnia błąd, dodając sztukaterię, która jest nieodpowiednia lub niekompatybilna z pozostałymi elementami. Nadużywane są niedopasowane elementy i zbyt wiele kombinacji sztukaterii.

Każdy projekt, niezależnie od tego, czy jest wewnętrzny, czy też zewnętrzny, powinien spełniać kilka prostych zasad projektowania, aby efekt był atrakcyjny wizualnie. Podobnie, jak w przypadku większości dekoracji, wybór sztukaterii elewacyjnej, zależy od stylu budynku, a także od tego, jaki efekt chciałbyś ostatecznie osiągnąć. Podczas procesu projektowania sztukaterii elewacyjnej DekorPlanet sugeruje przestrzeganie poniższych wskazówek.

Równoważenie kształtów z symetrią

Podobnie jak we wszystkich rodzajach projektowania, równowaga kształtów i symetria odgrywają ważną rolę w osiągnięciu dobrze zaprojektowanej przestrzeni. Wygląd zewnętrzny domu również wymaga dbałości o te elementy, aby wyglądał przyjemnie dla oka i był odpowiednio zaprojektowany.

Równowagę można osiągnąć nie tylko dzięki wyśrodkowanym drzwiom i oknom w równej odległości po obu stronach, ale także dzięki sztukaterii zewnętrznej. Niezależnie od tego, jakich elementów użyjesz, właściwie zaprojektowany dom powinien mieć proporcjonalny i zrównoważony wygląd.

Materiały i tekstura

Mając wiele opcji do wyboru, niełatwo jest zdecydować, jakie materiały powinniśmy wykorzystać na zewnątrz domu. Możesz wybierać między innymi spośród:

  • gzymsami,
  • listwami elewacyjnymi,
  • boniami,

Mogą być one wykonane z różnych materiałów. Najlepiej jest zrównoważyć trwałość materiałów z ogólną estetyką. Oczywiście każdy chce, aby zewnętrza strona domu odzwierciedlała osobisty styl. Być może jesteś nowoczesnym minimalistą. Wtedy możesz preferować proste linie sztukaterii wykonane z bardzo gęstego styropianu.

Zewnętrzne kombinacje kolorów

Wybór koloru ma również kluczowe znaczenie – pomaga ukryć wady lub jeśli jest źle wykonany, zwróci uwagę na niedoskonałości. DekorPlanet sugeruje, że bezpiecznym i skutecznym podejściem do umiejscowienia kolorów sztukaterii elewacyjnej jest wybranie dwóch odcieni jednego koloru. Przy wyborze niektórych z nich można zastosować również drugi kolor, który będzie akcentującym. Tylko dlatego, że wybierzesz więcej, niż jedną sztukaterię, nie oznacza, że każdy element musi być pomalowany na inny kolor. Można zastosować jaśniejszy odcień dla drzwi i okien oraz ciemniejszy dla sztukaterii zewnętrznej.

Sposoby, w jakie kolory mogą cieszyć oko i można się nimi bawić, są nieograniczone. Pamiętaj jednak o zasadzie wyboru maksymalnie dwóch odcieni tego samego koloru i jednego akcentującego. Dzięki czemu dom będzie wyglądał na bardziej wyrafinowany i dopracowany.

Wybór właściwej sztukaterii zewnętrznej jest skomplikowanym procesem, który obfituje w decyzje i kompromisy – pozwól na odrobinę pomocy z naszej strony. Jeśli szukasz doskonałej sztukaterii do swojego projektu, przejrzyj ofertę DekorPlanet. Zapewniamy wysokiej jakości sztukaterię elewacyjną i jednocześnie piękne rezultaty. Aby uniknąć kosztownych i czasochłonnych błędów, zawsze najlepiej skontaktować się z wykwalifikowanym zespołem. Zanim dokonasz ostatecznej inwestycji – skontaktuj się z nami!