Jak ciąć listwy przypodłogowe, ścienne, sufitowe i karniszowe?

Cięcie listew, to niezwykle ważna czynność i jej precyzyjne wykonanie wpływa na całokształt montażu. Niezwykle trudno jest uzyskać dobry efekt bez pomocnych narzędzi. Najlepiej do wykonania tego zadania użyć do wyboru:

  • stołowa piła ukosowa
  • ręczna piła + skrzynka uciosowa

Jak widać, nie trzeba wiele. O ile w przypadku stołowej piły elektrycznej, cięcie wykonywane jest niezwykle szybko i dokładnie, a więc nie ma problemu z precyzją i poszarpanymi końcówkami. Dobrze jest używać do cięcia listew z polistyrenu tarczy do aluminium. 

Jednak nie każdy dysponuje takim urządzeniem, a wydanie kilkuset złotych specjalnie na jeden montaż mija się z celem.

Natomiast przy cięciu listew polimerowych piłką ręczną, należy bezwzględnie używać skrzynki uciosowej.

 Przymiar do cięcia listew, sztukaterii

Jej zastosowanie pozwoli na uzyskanie wszystkich równych kątów oraz bezproblemowe uzyskanie kątów 45st. Koniecznych do uzyskania kata prostego w narożnikach.

Zasady te dotyczą cięcia każdego typu listew czy to przypodłogowych, ściennych czy elewacyjnych.

Dodatkową uwagą przy cięciu listew polimerowych, ważny jest kierunek cięcia. Powinno się prowadzić piłę ręczną od lica w stronę tyłu. Przy cięciu obustronnym lub w przeciwnym kierunku, mogą wystąpić nierówności i „szarpane” końcówki.

Dobrze jest używać piły z drobnym zębem, znacznie ładniejsza krawędź jest wówczas uzyskiwana. Łatwiej jest także prowadzić piłę, co pozwoli uzyskać większą dokładność osobom z mniejszym doświadczeniu.

Cięcie listwy przypodłogowej, ściennej, sufitowej, karniszowej, sztukaterii

Oczywiście, jeśli tak się stanie, to można jeszcze po zamontowaniu uzupełnić całość akrylem. W ten sposób zniweluje się w znacznym stopniu widoczność tych nierówności. Problem ten nie dotyczy listew wykonanych ze styropianu oraz styroduru. Te, bez problemu można przecinać w obu kierunkach.

jak ciąć docinać listwy przypodłogowe ścienne gzymsy do zabudowy karniszy docinanie dekorplanet

jak diciąć przyciąć ciąć listwy do zabudowy karnisza gzymsy listwy podłogowe przypodłogowe sztukateria dekorplanet

cięcie listew podłogowych przypodłogowych gzymsów do zabudowy karnisza ściennych ścienne sufitowe dociąć docinanie dekorplanet

Wykończenie ciętych listew

Po zakończonym cięciu listew w większości przypadków należy je odpowiednio wykończyć. Najlepiej zrobić to papierem ściernym lub siatką o drobnym ziarnie (1000-1500). Dzięki temu zabiegowi można bezproblemowo pozbyć się resztek po cięciu.

Ma to szczególne znaczenie przy małych listwach oraz tych, które będą oglądane z relatywnie małej odległości. Listwy przypodłogowe czy ścienne obrabiamy obowiązkowo!

Warto przyłożyć się do tej czynności, ponieważ będzie miała kolosalny wpływ na efekt końcowy.

Ostatnim elementem przygotowania sztukaterii do montażu jest usunięcie pyłu. Jest to o tyle ważna sprawa (nie tylko w sztukaterii), że na zapylonej powierzchni, klej wiąże drobinki kurzu i resztek po przecinaniu.