Montaż uchwytu telewizyjnego na ścianie.

Dzisiejsze telewizory mają znaczną przewagę nad tymi z naszego dzieciństwa, które stawialiśmy na komodach czy szafkach. Są znacznie lżejsze, węższe i naszpikowane elektroniką. W zestawie do telewizorów dołączone są eleganckie wręcz designerskie nóżki, to i tak większość osób decyduje się na to, by telewizor powiesić na ścianie. Telewizory wieszamy na ścianie  z różnych powodów, ze względów estetycznych, braku miejsca czy łatwego dostępu dla dzieci. Rozwiązanie takie jest idealne do wnętrz zarówno nowoczesnych jak i klasycznych.

  

Uchwyty stosowane przy montażu telewizorów pełnią funkcję użyteczną i jednocześnie jest to czasem jedyne rozwiązanie na umieszczenie odbiornika. Uchwyty dobierane są do wielkości i wagi telewizorów lecz trzeba pamiętać o kilku istotnych rzeczach, aby ustrzec się niepotrzebnych błędów, a co najważniejsze nerwów.

 

  • Zdecydowanie większość uchwytów ma rozstawy uniwersalne, które nie powinny sprawić problemów przy montażu.

 

  • Następną ważną uwagą jest montowanie uchwytu na odpowiedniej wysokości, sam telewizor powinien znajdować się na wysokości oczu. Wiadomo wszystko zależy od wielkości pomieszczenia i możliwości aranżacji. Ogólnie rzecz biorąc należy tak montować telewizor, by linia wzroku skierowana była powyżej środkowej linii telewizora. Oglądając telewizor wzrok powinien być skierowany w naturalny sposób, żeby nie nadwyrężać organizmu i mieć komfort oglądania. Jeśli chodzi o pomieszczenia większych typu salon to można montować troszkę wyżej ponieważ będziemy oglądać usadowieni dalej od ekranu. To też pozwala na zastosowanie większych modeli telewizorów.

 

  • Występują również uchwyty z regulacją pionie i poziomie, których to zalety ostatnio doceniają również indywidualni odbiorcy, a które to do niedawna mogliśmy dostrzec jedynie w pubach czy hotelach. Jest to idealne rozwiązanie do salonów z aneksem czy pokoi dziecięcych. Tego typu rozwiązanie pozwala na ustawienie telewizora pod odpowiednim kierunkiem i kątem. Uchwyt ten jest na ramieniu, który w łatwy sposób i w  każdym momencie możemy złożyć tworząc w ten sposób go jako stateczny.

 

Jak zamontować uchwyt do telewizora ?

 

 Następną istotną rzeczą jest wybór ściany na której zostanie montowany uchwyt. Co do ścian betonowych czy z cegły nie będzie problemu, natomiast jeśli chodzi o ścianki działowe lekkie kartonowo - gipsowe, to należy zwrócić UWAGĘ na odpowiednie kołki i dobre rozłożenie ciężaru, by zminimalizować ryzyko upadku. Efektownym i oryginalnym rozwiązaniem jest montaż telewizorów na ścianie z betonu architektonicznego. Idealne do wnętrz w aranżacji nowoczesnej i loft.

 

Pierwszym etapem przy montażu jest przygotowanie potrzebnych narzędzi.

- wiertarka

- poziomica

- ołówek

- taśma malarska

- reklamówka (worek foliowy)

- odpowiednie fi wiertła pod rozmiar kołków

- klucz do montażu śrub

- młotek

narzędzia potrzebne do zamontowania uchytu na tv

 

Wybór ściany na której zostanie zamontowany odbiornik

 

Następnym krokiem jest zrobienie pomiarów czy TV się zmieści oraz zmierzenie wysokości na jakiej zostanie zamontowany tak aby pasował do wnętrza i komfortowo się go oglądało,
a co najważniejsze, by nie obciążał naszego organizmu ( chodzi o zachowanie wysokości odpowiedniej dla oczu )

wybór ściany do zamocowania tv

 

Montaż uchwytu do telewizora

 

Dobrze jest przed samym wierceniem otworów przymierzyć uchwyt i sprawdzić czy z niczym nie koliduje w momencie jego odchylania.

 sprawdzenie, czy tv zmieści się w wybranym miejscu

Przy montażu należy posłużyć się poziomicą aby wszystko wyszło idealnie.

 

Następnie po zaznaczeniu ołówkiem otworów do wywiercenia przyklejamy reklamówkę tuż pod miejscem wiercenia, jest to doskonałe rozwiązanie do czystego i przyjemnego montażu. Zdecydowana większość pyłu wpadnie do foliówki.

montaż-tv5.jpg

montaż-tv6.jpg

 

Po doborze odpowiedniego wiertła, zabieramy się do wiercenia.

 

Dobrze jest pierwsze wiercenie zrobić mniejszym wiertłem, aby odpowiednio wycentrować miejsce wiercenia.

 

Kiedy zakończymy pierwsze wiercenie wtedy poprawiamy otwory odpowiednim FI wiertła do dobranych kołków rozporowych.

przyklejona foliówka pod miejscem wiercenia

 

Kołeczki rozporowe, a właściwie kołki, bo najczęściej są spore, wkładamy w wywiercone otwory, możemy pomóc sobie delikatnie młoteczkiem.

 

Kolejnym etapem jest przygotowanie telewizora czyli podłożenie podkładek pod montaż uchwytu i jego przykręcenie do telewizora.

 

Kiedy czynność zostanie wykonana bierzemy się za montaż na ścianie, do tego będzie nam potrzebny odpowiedni klucz i poziomica.

 

Przykładamy uchwyt do ściany, ( dobrze widziana pomoc osoby trzymającej TV z uchwytem), a następnie wkręcamy śruby we wcześniej przygotowanych otworach pamiętając przy tym o zachowaniu poziomu i pionu.

Kiedy sprawdzimy, że wszystko jest dobrze skręcone i zamontowane i nic nie zagraża bezpieczeństwu, w szczególności upadku TV, zabieramy się za podłączenie okablowania i przyłączeniu do prądu.

montowanie telewizora an uchwycie na ścianie

 

Teraz to już tylko zostanie włączenie telewizora i delektowanie się przed nim oglądając swoje ulubione programy.