Wybór odpowiedniej sztukaterii elewacyjnej może być trudną decyzją. Głównie ze względu na wybory, jakie należy podjąć. Jedną z pierwszych decyzji jest to, czy sztukateria ma być w bardziej klasycznym stylu, czy też może nowoczesnym. Gzymsy, listwy elewacyjne, bonie, wsporniki, kolumny, łuki, obudowy – to tylko niektóre z opcji sztukaterii elewacyjnej spośród, których możesz wybierać odpowiedni styl do Twojego domu. Wiedza, którą zdobędziesz po przeczytaniu tego artykułu jest kluczem do podjęcia odpowiedniej decyzji.

Klasyczna sztukateria elewacyjnaDworek Radziwiłłów - Nagłowice eps  sztukateria zewnętrzna, listwy styropianowe,

Istnieje kilka stylów, które można zastosować podczas projektowania sztukaterii zewnętrznej. W zależności od preferencji domowników najczęściej wybierane są dwa z nich – klasyczny oraz nowoczesny.

Klasyczny design sztukaterii elewacyjnej ma swój unikalny styl, który jest dość wyszukany, dekoracyjny i z wyczuciem dla zawiłych szczegółów. Rzymskie i greckie style sztukaterii zewnętrznej z neoklasycznymi akcentami są doskonałymi przykładami klasycznych projektów architektonicznych. Klasyczna sztukateria elewacyjna jest zintegrowana w tym stylu w jedną całość, co czyni go wspaniałym. Nic więc dziwnego, że nawet w obecnych czasach, wiele klasycznych sztukaterii elewacyjnych jest zintegrowanych we współczesnych budynkach, dzięki czemu wyglądają wspaniale. Wydaje się, że klasyczny styl sztukaterii zewnętrznej, nigdy nie będzie przestarzały. Świetnie komponuje się z nowoczesnym otoczeniem domu. Definiowany jest za pomocą sztukaterii, która przyciąga wzrok. Mogą to być filary, kolumny, a także gzymsy, czy też bonie.

Tym, co przyczynia się do wyglądu klasycznego stylu jest zastosowanie neutralnych kolorów. Jeśli przejrzysz klasyczne projekty, przekonasz się, że większość budynków opiera się na jasnych kolorach, szczególnie na bieli. Na rynku pojawiały się różne rodzaje sztukaterii i ich wzory, ale to co pozostało niezmienne, to urok białego koloru sztukaterii.

W dawnych czasach sztukateria często wyryta była z kamienia. Wykorzystywany był również granit i marmur. Współcześnie, materiały, z jakich produkowana jest sztukateria, są różnorodne. W dzisiejszych konstrukcjach bardzo gęsty styropian jest wykorzystywany w celu uzyskania najlepszych efektów. Dzięki czemu, choć uzyskany styl estetyczny jest klasyczny to istnieje jednocześnie podejście do współczesnego rytmu życia.

Wybierając klasyczny wygląd sztukaterii, warto pamiętać również o tym, że idealny klasyczny design jest wtedy, gdy wszystkie jej elementy są idealnie zrównoważone. Głównym aspektem stylu klasycznego jest również zachowanie odpowiednich proporcji.

Nowoczesna sztukateria elewacyjna

Nowoczesny styl architektury często mylony jest ze współczesnym, jednak są to dwa różne rodzaje. Nowoczesny styl to rewolucyjna architektura od początku połowy XX wieku, który oderwał się od popularnej wówczas architektury tradycyjnej.

Nowoczesna architektura wprowadziła zastosowanie prostszych materiałów oraz usunęła wiele zbędnych szczegółów. Nowoczesna sztukateria elewacyjna jest uproszczona i zazwyczaj charakteryzuje się bieloną powierzchnią połączoną z dużymi oknami. Jak już wiemy, styl klasyczny sztukaterii elewacyjnej zawiera ozdobne elementy konstrukcyjne, nowoczesna architektura odrzuca je.

Dzisiejszy wzrost zainteresowania sztukaterią elewacyjną wynika nie tylko z jej właściwości estetycznych. Jakiś czas temu po raz pierwszy usłyszeć można było o produktach wykonywanych z gęstego styropianu, które z powodzeniem przypominają klasyczne stiukowe dekoracje wykonane z pierworodnych materiałów.

Jednak nowoczesna sztukateria elewacyjna to nie tylko białe i proste wykończenie. Choć biały kolor rzeczywiście oddaje niesamowite piękno, wiele osób, które chcą osiągnąć nowoczesny wygląd domu, wykorzystuje sztukaterię w pastelowych kolorach.

Połączenie nowoczesności i klasyki

Wiele osób uważa, że dwóch stylów sztukaterii zewnętrznej, nie można łączyć w jeden. Zwłaszcza gdy są one wyraźnie różne, jak styl nowoczesny i klasyczny. W DekorPlanet przekonujemy, że tak nie jest! Nowoczesność z klasyką mogą idealnie współgrać, nie szkodząc ogólnej estetyce domu w żaden sposób. Wszystko, czego potrzebujesz to odpowiednia wiedza do projektowania mieszanych stylów. Klasyczny wystrój wnętrz i sztukateria elewacyjna znajduje swoje miejsce nie tylko w klasycznych domach, ale także w tych nowoczesnych.