Jak kleić listwy przypodłogowe, ścienne, sufitowe ogólnie sztukaterię?

Klejenie sztukaterii jest kolejnym ważnym elementem montażu, poprzedni poradnik zawierał informacje jak docinać sztukaterię. W tym skupimy się na jej klejeniu zarówno ze sobą jak również opiszemy, jak wygląda montaż sztukaterii poprzez klejenie do podłoża. Tak więc zaczynamy.

Jak łączyć ze sobą listwy przypodłogowe, karniszowe, ścienne czy przysufitowe?

Nie wszystkie listwy łączy się ze sobą poprzez klejenie. Najczęściej ta metoda stosowana jest przy montażu polimerowych listew przypodłogowych inaczej mówi się na nie białe listwy przypodłogowe.

Do ich łączenia, producenci zapewniają dedykowany klej. Właściwie każdy znaczący gracz na rynku sztukaterii oferuje pod swoją marką materiały montażowe.

Klej do łączenia listew?

klej-creativa-by-cezar-montazowy-300ml-c300.jpg

Czy jest mi potrzebny? To pytanie pada najczęściej w zapytaniach przed zrobieniem zakupów. Odpowiedź to tak i nie. I już tłumaczę dlaczego.

Tak, jeśli montowane są listwy w miejscach widocznych. Zawsze jeśli chcemy uzyskać minimalna widoczność spoiny. Dlaczego?

Dlatego, że klej do łączeń delikatnie rozpuszcza klejoną krawędź na obu listwach, a po wyschnięciu tworzy jednolitą masę. Po delikatnym przeszlifowaniu spoiny drobnoziarnistym papierem ściernym (1500-1800) uzyskujemy listwę o znikomej widoczności klejonego momentu.

W większości przypadków wydajność takiego kleju to ok. 40 łączeń listwy przypodłogowej, ściennej czy sufitowej.

Poniżej na zdjęciu widzimy przygotowanie kleju do sztukaterii

Przygotowanie do klejenia sztukaterii

Przygotowanie kleju do łączenia listew przypodłogowych

Następnie nakładamy cienką warstwę kleju na powierzchnię klejenia

nakładanie kleju do łączenia listew podłogowych, sztukaterii

Rozsmarowujemy go cienką warstwą po obu klejonych powierzchniach

rozsamrowanie kleju do klejenia sztukaterii i listew polimerowych

Równo złączamy klejone listwy przypodłogowe, ścienne czy do zabudowy karnisza.

Klejenie listew przypodłogowych, sztukaterii, przysufitowych

Obróbka końcowa drobnoziarnistym papierem ściernym

Obróbka po sklejeniu listew przypodłogowych, sufitowych czy ściennych

Jak kleić listwy przypodłogowe karniszowe do zabudowy karnisza gzymsy dekorplanet

jak zrobić zabudowę karnisza z listew do zabudowy karnisza

 

Montaż listew (sztukaterii) poprzez klejenie

Gdy mamy już te nasze listwy odmierzone, docięte oraz złączone możemy przystąpić do montażu na ścianie. Polimerowe listwy przypodłogowe montowane są poprzez klejenie, większość listew wykonanych z MDF tak samo. Niektóre modele drewnianych oraz aluminiowe i inox także mocujemy klejem.

Producenci i tutaj stanęli na wysokości zadania i mają w swojej ofercie również kleje montażowe. Taki klej jest bardzo wytrzymały i nakładany bezpośrednio z tuby (jak silikon).

Najczęściej stosowaną metodą nanoszenia kleju jest tzw. zig-zag czyli wężowatym kształtem na całej długości klejonej listwy. Dobrze jest przy tym pamiętać o zachowaniu odległości o d krawędzi  listwy, by po dociśnięciu całości do klejonego podłoża nadmiar kleju nie wyszedł na zewnątrz. Jeśli tak się stanie, to natychmiast trzeba oczyścić powierzchnię listwy.

Należy mieć na uwadze, że wydajność jednej tuby kleju jest średnio na 4 sztuki listwy o szerokości ok 10cm. W związku z tym w momencie zamówienia towaru, dobrze jest zamówić odpowiednią ilość kleju, by w trakcie prac nie okazało się, że nagle brakuje.  

Powyższe zasady stosowane są do przyklejania wszystkich listew wewnętrznych.

 

Jak przykleić listwy elewacyjne (sztukaterię elewacyjną)?

Tu sprawa wygląda nieco inaczej, co prawda producenci także zapewniają kleje dedykowane na zewnątrz, wodoodporne i wytrzymujące zmienne warunki atmosferyczne. Jednak dochodzą jeszcze rozwiązania innych producentów (Soudal, Atlas, inne).

Możliwe jest zastosowanie klejów stosowanych na zewnątrz, ważne jest by było obojętne w zetknięciu ze styropianem / styrodurem. Co w praktyce sprowadza się do tego, że nie zawierają acetonu i innych rozpuszczalników.

Nakładany jest dokładnie jak w przypadku klejenia np. gresu. Grzebieniową pacą aplikujemy klej na elewację i na dociętą listwę. Następnie dociskamy i usuwamy nadmiar kleju.

Montaż sztukaterii elewacyjnej dobrze jest rozpoczynać od narożników, dzięki temu łatwiej jest zadbać o ich prawidłowe wykończenie i doskonały efekt końcowy.

Przy dużych elementach sztukaterii czy listew elewacyjnych, stosowane bywa kołkowanie, aby wzmocnić całą konstrukcję oraz spoinę. Wówczas przewierty w elementach zabezpieczamy masą żywiczną lub tynkiem.

Łączenia sztukaterii styropianowej “obrabiamy” masą żywiczną lub gładzią szpachlową APF, dzięki temu stają się one praktycznie niewidoczne.

Na koniec pozostaje pomalować całość farbą elewacyjną i można cieszyć się pięknym widokiem przez wiele, wiele lat.